Rekonstrukcja nabytych zniekształceń małżowiny lub płatka ucha
Na czym polega zabieg rekonstrukcji nabytych zniekształceń małżowiny lub płatka ucha?
Odpowiednio ukształtowana małżowina uszna jest częścią ciała, na którą nie zwraca się zbytniej uwagi. Jednak gdy uszy mają zaburzony kształt sytuacja ta zmienia się diametralnie.
Osoby z deformacjami małżowiny usznej np. w wyniku urazu (rozerwanie płatka ucha od zahaczenia kolczykiem, rozciągnięcie tkanek po założeniu tzw. tunelu), często borykają się z kompleksami, dystansują się od otoczenia oraz unikają socjalizacji.
Chirurgiczna rekonstrukcja nabytych zniekształceń małżowiny lub płatka ucha przywraca właściwy kształt i projekcje małżowiny usznej, dzięki czemu pacjent może pozbyć się kompleksów.
Jak przebiega zabieg rekonstrukcji małżowiny uszu?
Operację plastyczną korekcji nabytych zniekształceń małżowiny lub płatka ucha wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
W zależności od zakresu i stopnia deformacji zabieg trwa od ok 45 min. – 1,5 godziny.
Zabieg polega na wycięciu klinowym uszkodzenia lub w przypadku nadmiernego rozciągnięcia tkanek ucha na odpreparowaniu ich nadmiaru i odcięciu.
Następnie chirurg plastyk modeluje tkanki tak, aby odtworzyć kształt najbardziej zbliżony do kształtu sprzed deformacji ucha lub w przypadku jednostronnego urazu odzwierciedlający jak najbardziej kształt ucha po stronie przeciwnej (symetryzacja).
W ostatnim etapie po dopasowaniu tkanek, rana jest zamykana starannie szwami pojedynczymi.
Szwy najczęściej usuwane są między 7-10 dobą od zabiegu.
Jakie są przeciwskazania do rekonstrukcji małżowin lub płatka ucha?
- niewyrównane choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości,
- aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne skóry i ogólne- zabieg należy przełożyć na okres wygojenia infekcji lub zmian skórnych,
- ciąża i karmienie piersią,
- niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
- tendencja do bliznowców– przeciwwskazanie względne, z powodu większego ryzyka złego efektu estetycznego blizny,
- uczulenie na leki znieczulające,
- brak współpracy i dobrej tolerancji zabiegu w przypadku dziecka.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, w trakcie której przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie i kwalifikacja do planowanego zabiegu. Omawiane są oczekiwania pacjentki/pacjenta planowany i omawiany jest zakres działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej.
Ustalany jest termin operacji oraz jego ostateczna cena.
Dodatkowo:
- co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków obniżających krzepliwość krwi- w razie konieczności ich przyjmowania zaleca się przejście na ten okres na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej- w porozumieniu z lekarzem rodzinnym.
- Nie wolno stosować także innych preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (zioła, czosnek, niektóre suplementy diety itp.)
- 3 dni przed operacją nie wolno stosować leków p/bólowych: paracetamolu, pyralginy i leków typu NLPZ (np. Ketonal, Ibuprofen, Naproxen i inne)
- Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy.
- Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać twarzy, a na tydzień przed nim zaleca się stosować kremy lub kosmetyki z flitrem SPF50 do ochrony skóry twarzy.
- W przypadku znieczulenia miejscowego, w dniu planowego zabiegu należy spożyć lekki posiłek na ok 2 godziny przed zabiegiem.
- W przeddzień i w dniu zabiegu należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę, a wieczorem umyć i wysuszyć włosy, bez aplikowania odżywek itp.
- Najpóźniej na 3 dni przed zabiegiem należy przedstawić (email / wydruk) aktualne wyniki badań laboratoryjnych zleconych na wizycie kwalifikacyjnej.
- W dniu zabiegu w przypadku włosów długich należy je związać lub upiąć w taki sposób, aby nie ograniczały dostępu do pola operacyjnego, którym jest małżowina uszna i skóra okolicy przed i za usznej.
- PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH
PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH
Jak wygląda postępowanie pozabiegowe?
Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym, pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia po ok. 1-2 godzinnej obserwacji pozabiegowej.
Przez okres 2-3 dni nie należy ściągać opatrunku, następnie przemyć ranę środkiem antyseptycznym i zabezpieczyć plastrem.
Przez kolejne 2 tygodnie należy stale nosić specjalną opaskę, a przez kolejne 4 tygodnie zakładać opaskę na noc.
W przypadku bólu można stosować leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe oraz wystrzegać się nadmiernego moczenia okolicy pozabiegowej.
Między 7-12 dobą od operacji zostają usunięte szwy, a pełna rekonwalescencja trwa około 4 tygodni.
W tym okresie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich oraz unikać wysiłku fizycznego.
Zalecana jest wizyta kontrolna po okresie ok. 6 miesięcy od operacji.
Zabiegi rekonstrukcji małżowin lub płatka ucha wykonują chirurdzy:
Najnowsze opinie naszych pacjentów
Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill
Polecają nas