Chirurgiczna plastyka ust – Bull Horn Lip Lift

Na czym polega zabieg lip lift – plastyki ust?

Właściwe proporcje twarzy są kluczowe dla wyglądu twarzy.
Ich zaburzenie może powodować, że jesteśmy odbierani przez innych ludzi jako: surowi, zmęczeni, smutni, źli, pełni grymasów lub, że nasza twarz wygląda jakoś nienaturalnie. 

Jedną z przyczyn zaburzenia tej proporcji mogą być opadające kąciki ust, wąskie wargi i zbyt długa odległość pomiędzy nosem, a ustami.

Tzw. „długa warga” to cecha charakterystyczna ludzi starszych. Powstaje ona jako połączony efekt procesu starzenia ust i grawitacji.
Może ona również wstępować w młodym wieku niezależnie od jakości tkanek okolicy ust.
Niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy, a gdy się uśmiechasz lub mówisz – często zasłania zęby.
Wypełniacze nie są rozwiązaniem w tym przypadku, gdyż zamiast unosić wargę do góry, wypychają ją do przodu i dociążają.

Rozwiązaniem tego problemu estetycznego jest wykonanie zabiegów liftingu- czyli uniesienia, nadania objętości lub poszerzenia czerwieni wargowej.

Jak przebiega zabieg chirurgicznej plastyki ust?

Operację plastyczną podniesienia lub zmiany kształtu ust (lip liftu) wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa – w zależności od zakresu działań – od ok. 40 min do 1 godziny.

Zabieg polega na usunięciu fragmentu skóry o kształcie „rogów byka” (stąd nazwa tej procedury czyli Bull Horn Lip Lift) z okolicy naturalnej bruzdy pod nosem, w miejscu połączenia nasady nosa z wargą górną.
Preparując w obrębie tkanki podskórnej dodatkowo można zwiększyć efekt podciągnięcia i wymodelowania kształtu ust.
Wchłaniane szwy są zakładane na warstwę położonych głębiej tkanek, a na skórze  zostawia się szwy niewchłaniane.

Jeżeli współistnieje problem opadających kącików lub wąskiej czerwieni wargowej, można dodatkowo wykonać procedury wycięcia i wymodelowania w podobny sposób fragmentów skóry położonych w tych okolicach (Corner Lip Lift) lub wykonać poszerzenie czerwieni wargowej wycinając analogicznie wąski pasek skóry na granicy czerwieni wargowej (Gullwing Lip Lift)

W efekcie poprawiają się proporcje całej twarzy, twarz zyskuje bardziej kobiecy i młodszy wygląd.

Zabiegu nie trzeba powtarzać. Szwy najczęściej usuwane są między 10-14 dobą od zabiegu.

Jakie są przeciwskazania do liftingu ust?

  • Niewyrównane choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości 
  • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne skóry i ogólne- zabieg należy przełożyć na okres wygojenia infekcji lub zmian skórnych
  • ciąża i karmienie piersią, 
  • niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, 
  • tendencja do bliznowców- przeciwwskazanie względne, z powodu większego ryzyka złego efektu estetycznego blizny,
  • uczulenie na leki znieczulające,
  • odległość między podstawą nosa a ustami mniejsza niż 15 mm,
  • widoczne całe zęby przy uśmiechu, 
  • usta nadmiernie wypełnione kwasem hialuronowym.

Jak przygotować się do zabiegu liftingu ust?

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, w trakcie której przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie i kwalifikacja do planowanego zabiegu. Omawiane są oczekiwania pacjentki/pacjenta planowany i omawiany jest zakres działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej.
Ustalany jest termin operacji oraz jego ostateczna cena.
Dodatkowo:

  • co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków obniżających krzepliwość krwi- w razie konieczności ich przyjmowania zaleca się przejście na ten okres na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej- w porozumieniu z lekarzem rodzinnym. 
  • Nie wolno stosować także innych preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (zioła, czosnek, niektóre suplementy diety itp.)
  • Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać twarzy, a na tydzień przed nim zaleca się stosować kremy lub kosmetyki z flitrem SPF do ochrony skóry twarzy. 
  • Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy.
  • 3 dni przed operacją nie wolno stosować leków p/bólowych: paracetamolu, pyralginy i leków typu NLPZ (np. Ketonal, Ibuprofen, Naproxen i inne)
  • W przypadku znieczulenia miejscowego, w dniu planowego zabiegu należy spożyć lekki posiłek na ok 2 godziny przed zabiegiem. 
  • W przeddzień i w dniu zabiegu należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę.
  • Najpóźniej na 3 dni przed zabiegiem należy przedstawić (email / wydruk) aktualne wyniki badań laboratoryjnych zaleconych na wizycie kwalifikacyjnej.

PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

Postępowanie po zabiegu plastyki ust

Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia po krótkim okresie obserwacji pozabiegowej (ok. 1 – 2 godzin).
Usta należy schładzać okresie pooperacyjnym za pomocą chłodnych okładów.

W pierwszych dniach po zabiegu należy ograniczyć mimikę twarzy oraz przestawić się na płynną dietę – smoothie i zupy- kremy pite przez słomkę oraz unikać twardych pokarmów. Ma to na celu zapobiec rozciągnięciu skóry oraz przyśpieszyć proces gojenia rany.

Można także zastosować tradycyjne leki przeciwbólowe.
Należy również mieć na uwadze fakt, że zabieg pozostawia bliznę, jednak jest ona tak mała i schowana w załamaniu skóry pod nosem, że jest niemal niewidoczna.

Szwy zostają usunięte między 10-14 dobą od operacji, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodni.
W tym czasie należy bezwzględnie stosować zalecenia lekarskie, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
Wskazane jest wykonanie darmowej wizyty kontrolnej która powinna być przeprowadzona w okresie ok. 3 miesięcy od operacji.

Zabiegi plastyki ust wykonuje:

Najnowsze opinie naszych pacjentów

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa