Dermatolog (konsultacja dermatologiczna)
Profesjonalna diagnoza stanu skóry to podstawa odpowiednio dobranej terapii i pielęgnacji, a także punkt wyjścia do wszystkich zabiegów medycyny estetycznej.
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarz dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący nie tylko problemu, z którym zgłaszasz się do kliniki, ale także twojego ogólnego stanu zdrowia, dotychczasowych problemów skórnych i przyjmowanych leków.
Wskazówka: Aby podczas rozmowy z lekarzem nic ci nie umknęło, przed wizytą spisz wszystkie istotne informacje.
Jak wygląda i na czym polega konsultacja dermatologiczna?
Ocena kondycji skóry oraz zmian, które na niej występują, jest zupełnie bezbolesna.
Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz dermatolog dokładnie ogląda skórę, rejestrując i opisując wszelkie nieprawidłowości, takie jak znamiona, wypryski, stany zapalne, ich wygląd, wielkość i strukturę.
Po dokładnej analizie i postawieniu diagnozy, specjalista opracuje kompleksowy program terapii skrojonej na miarę potrzeb twojej skóry, zaleci leczenie i dobierze właściwą pielęgnację. Jeśli to konieczne, zleci także dodatkowe badania i skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.
Badanie dermatoskopowe co to takiego?
Jeśli na skórze znajdują się znamiona, lekarz dermatolog obejrzy je dokładnie dermatoskopem. Przyłożone do skóry urządzenie przypominające latarkę z lupą, pozwala precyzyjnie przyjrzeć się zmianom barwnikowym w wielokrotnym powiększeniu i trójwymiarowym obrazie.
To kompletnie nieinwazyjne badanie umożliwia wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie i szybkie podjęcie leczenia.
Jeśli lekarz zasugeruje chirurgiczne usunięcie znamienia i poddanie go badaniom histopatologicznym, nie zwlekaj, jak najszybciej umów się na zabieg.
Nie bój się: Nie w każdym atypowym znamieniu znajdują się komórki rakowe, jednak przezorności nigdy dość. Wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100% wyleczalny.
Kiedy zgłosić się do dermatologa?
Do dermatologa należy zgłosić się:
- gdy tylko zauważysz na skórze niepojące zmiany, na przykład naciekowe, barwnikowe, atopowe, alergiczne.
- jeśli pieprzyk, który masz od lat, nagle zacznie się zmieniać.
- jeśli borykasz się z uporczywym łupieżem, nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem.
- obowiązkowo raz w roku na kontrolę dermatoskopową znamion.
Konsultacje dermatologiczne przeprowadzamy z zakresu badania i leczenia:
- znamiona,
- trądzik,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- alergie skórne,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- łuszczyca,
- bielactwo,
- łysienie,
- łupież,
- melanodermia (ostuda),
- fotodermatoza (uczulenie na słońce),
- rumień,
- opryszczka,
- grzybica,
- kurzajki.
Konsultacja dermatologiczna w Krakowie i Warszawie
Najczęściej zadawana pytania (FAQ) – Konsultacja dermatologiczna
Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?
Podczas pierwszej konsultacji dermatologicznej, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący problemu, z którym zgłaszasz się do kliniki, jak i ogólnego stanu zdrowia. Ponadto dokładnie ogląda skórę, rejestrując i opisując wszelkie nieprawidłowości, takie jak znamiona, wypryski, stany zapalne, ich wygląd, wielkość i strukturę.
Jaki jest cel konsultacji dermatologicznej?
Celem konsultacji dermatologicznej jest analiza i postawienie diagnozy, na miarę potrzeb twojej skóry. Dodatkowo dermatolog zaleci leczenie i dobierze właściwą pielęgnację domowa, a jeśli to konieczne, zleci także dodatkowe badania i skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.
Ile trwa konsultacja dermatologiczna?
Konsultacja dermatologiczna trwa ok. 30 minut.
Czym jest badanie dermatoskopowe?
Badanie dermatoskopowe to nieinwazyjne badanie umożliwiające wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie i szybkie podjęcie leczenia. Przyłożone do skóry urządzenie przypominające latarkę z lupą, pozwala precyzyjnie przyjrzeć się zmianom barwnikowym w wielokrotnym powiększeniu i trójwymiarowym obrazie.
Kiedy warto jest odbyć konsultację dermatologiczna?
Konsultację dermatologiczną należy odbyć w przypadku niepokojących zmian na skórze, np. barwnikowych, atopowych, czy alergicznych. Dodatkowo konsultacja dermatologiczna zalecana jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia czy stanów zapalnych w obrębie skóry.
Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill
Polecają nas