Lifting brwi

Na czym polega skroniowy podskórny lifting brwi?

Problem wiotkiej i opadającej skóry może dotyczyć całej twarzy.
Dzieje się tak z powodu m.in. utraty elastyczności skóry związanej z wiekiem, zanikiem naturalnej tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy (face fat-pads), inwolucji i rozciągania więzadeł podtrzymujących twarzy, czy też z wieloletnią ekspozycją na szkodliwe czynniki zewnętrzne jak np. promieniowanie słoneczne.

Jednym z objawów w/w procesów jest opadania i zmiana kształtu brwi, które przesuwają się poniżej pierwotnego miejsca występowania, czyli górnej granicy oczodołu. Prostym zabiegiem poprawiającym ten defekt kosmetyczny jest zabieg skroniowego podskórnego liftingu brwi (Lateral Temporal Subcutaneous Brow lift), który pozwala na podniesienie brwi szczególnie w jej 1/3 bocznej części odmładzając i odświeżając wygląd twarzy.

Zabieg ten jest najczęściej wykonywany jako uzupełnienie zabiegu plastyki powiek górnych w przypadku dużej utraty elastyczności skóry w górnym piętrze twarzy, ale może również stanowić oddzielny zabieg w przypadku, kiedy skora powiek jest w dobrej kondycji i nie wymaga usunięcia jej nadmiaru.

Jak przebiega zabieg podniesienia brwi?

Operację plastyczną skroniowego podskórnego liftingu brwi wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym jako zabieg towarzyszący plastyce powiek górnych lub jako samodzielny zabieg i trwa – w zależności od zakresu działań – od ok. 40 min do  2 godzin.

Zabieg  rozpoczyna się usunięciem fragmentu skóry o kształcie eliptycznym z okolicy owłosionej skóry głowy w rejonie skroni (cięcia prowadzone są tak, żeby ukryć bliznę w linii włosów). Następnie chirurg plastyk uwalnia tkanki podskórne aż do wysokości łuku brwiowego i w zależności od potrzeb dodatkowo uwalniania więzadła mocujące kompleks brwi i mięśni do struktur głębokich.

W kolejnym etapie następuje dopasowanie i nadanie pożądanego kształtu brwiom oraz ich ufiksowanie za pomocą szwów do tkanek głębokich twarzy. Skóra zamykana jest warstwowo estetycznymi szwami adekwatnie do potrzeb.

W efekcie poprawia się kształt brwi i napięcie skóry górnego piętra twarzy, co nadaje jej bardziej wypoczęty i młodszy wygląd.

Efekty zabiegu utrzymują się w zależności od nasilenia procesów starzenia i utraty wiotkości skóry od 3-10 lat.
Szwy najczęściej usuwane są między 7-14 dobą od zabiegu.

Jakie są przeciwskazania do rekonstrukcji małżowin lub płatka ucha?

  • niewyrównane choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości,
  • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne skóry i ogólne- zabieg należy przełożyć na okres wygojenia infekcji lub zmian skórnych,
  • ciąża i karmienie piersią, 
  • niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe
  • tendencja do bliznowców– przeciwwskazanie względne, z powodu większego ryzyka złego efektu estetycznego blizny,
  • uczulenie na leki znieczulające.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, w trakcie której przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie i kwalifikacja do planowanego zabiegu. Omawiane są oczekiwania pacjentki/pacjenta planowany i omawiany jest zakres działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej.
Ustalany jest termin operacji oraz jego ostateczna cena.

Dodatkowo: 

  • co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków obniżających krzepliwość krwi- w razie konieczności ich przyjmowania zaleca się przejście na ten okres na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej- w porozumieniu z lekarzem rodzinnym. 
  • Nie wolno stosować także innych preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (zioła, czosnek, niektóre suplementy diety itp.)
  • 3 dni przed operacją nie wolno stosować leków p/bólowych: paracetamolu, pyralginy i leków typu NLPZ (np. Ketonal, Ibuprofen, Naproxen i inne)
  • Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy.
  • Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać twarzy, a na tydzień przed nim zaleca się stosować kremy lub kosmetyki z flitrem SPF50 do ochrony skóry twarzy. 
  • W przypadku znieczulenia miejscowego, w dniu planowego zabiegu należy spożyć lekki posiłek na ok 2 godziny przed zabiegiem. 
  • W przeddzień i w dniu zabiegu należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę,  a wieczorem umyć i wysuszyć włosy, bez aplikowania odżywek itp.
  • Najpóźniej na 3 dni przed zabiegiem należy przedstawić (email / wydruk) aktualne wyniki badań laboratoryjnych zleconych na wizycie kwalifikacyjnej.
  • W dniu zabiegu w przypadku włosów długich należy je związać lub upiąć w taki sposób, aby nie ograniczały dostępu do pola operacyjnego, którym jest małżowina uszna i skóra okolicy przed i za usznej.
  • PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

Jak wygląda postępowanie pozabiegowe?

Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia po krótkim okresie obserwacji pozabiegowej (ok. 1 – 2 godzin).
Opatrunki pozostają na ranach przez okres 7 dni lub do czasu wskazanego przez lekarza na wizycie kontrolnej.

W pierwszych dniach po zabiegu należy ograniczyć mycie włosów i zbyt długie kąpiele celem nie rozmaczania ran.
Dodatkowo należy ograniczyć śmianie się, dziwienie i inne formy ekspresji górnego piętra twarzy celem zapobiegania rozciągnięciu skóry oraz dla przyśpieszenia procesów gojenia rany. Można także zastosować tradycyjne leki przeciwbólowe.

Należy również mieć na uwadze fakt, że zabieg pozostawia bliznę, jednak jest ona schowana w linii włosów lub przy jej granicy co sprawia, że jest niemal niewidoczna. Szwy zostają usunięte między 7-14 dobą od zabiegu, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 3-4 tygodni.

W tym czasie należy bezwzględnie stosować zalecenia lekarskie, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Do aktywności zawodowej poza domem można powrócić zaraz po zdjęciu szwów.
Wskazane jest wykonanie darmowej wizyty kontrolnej która powinna być przeprowadzona w okresie ok. 3 miesięcy od operacji.

Zabiegi liftingu brwi wykonują chirurdzy:

Najnowsze opinie naszych pacjentów

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa